McDonalds įdarbino jau daugiau nei dešimt žmonių su negalia skirtinguose Lietuvos miestuose
Bendradarbiaujant su „SOPA“ restoranuose Vilniuje įdarbinti devyni žmonės, po “DUOday” Šiauliuose įsidarbino du jaunuoliai su negalia, besilankantys ŽĮSPB. Užsimezgusia partneryste su „McDonald‘s“ bei įdarbintais klientais su negalia džiaugiasi ir žmonių su negalia centras „Korys“ Kaune bei “Viltis” Klaipėdoje.
„McDonald‘s“ restoranuose žmonėms su negalia pritaikomas darbo krūvis pagal individualius gebėjimus – nuo kelių valandų per dieną iki pilno etato. Dažniausiai karjera pradedama nuo salės darbuotojo pozicijos – tai patalpų valymas, šiukšlių surinkimas ir panašios užduotys, o vėliau mokomasi dirbti ir virtuvėje – pilstyti gėrimus ar ruošti maistą.
Glaudus bendradarbiauti su socialiniais partneriais, dalyvavimas tokiose iniciatyvose kaip „DUOday“ ir darbo vietų pritaikymas žmonėms su negalia – tai puikus būdas rasti naujų talentų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, 2022 metų pabaigoje Lietuvoje buvo 143 tūkst. darbingo amžiaus žmonių su negalia, iš kurių dirbo tik trečdalis.
„McDonald‘s“ organizacija yra įsitikinusi puikiomis šių talentų perspektyvomis, nes mūsų greito aptarnavimo restoranų tinkle jau dirba žmonės su skirtingomis – fizinėmis, psichosocialinėmis ar intelekto negaliomis, ir per ateinančius metus esame pasirengę įdarbinti jų dar daugiau – tiek Lietuvoje, tiek kitose Baltijos šalyse“ –
sako Anastasija Zubov, „McDonald‘s Baltics“ Žmogiškųjų išteklių ir mokymų vadovė.
Kamilė
Autizmo spektro sutrikimą turinti vilnietė Kamilė keletą metų nesėkmingai ieškojo darbo pati.
„Niekas nenorėjo manęs priimti dėl mano negalios, pajaučiau diskriminaciją. Bijojo, kaip aš elgsiuos ar kad nepajėgsiu dirbti.“
Tačiau mergina nenuleido rankų ir su „SOPA“ pagalba jau pusę metų darbuojasi Gedimino prospekte esančiame „McDonald‘s“ restorane. Jos pareigos – salės darbuotoja.
Tris dienas per savaitę restorane dirbanti mergina uždirbtus pinigus taupo, nes nori gyventi savarankiškai:
„Jau esu suaugęs žmogus ir nebenoriu gyventi su tėvais. Ateityje dar susirasiu veiklą, kuri man labiausiai patinka, o dabar „McDonald‘s“ man yra puiki pradžia. Man patinka, kad darbe viskas aišku, galiu daryti daugiau pertraukėlių.“
Gintas
Vilnietis Gintas jau dvidešimt metų gyvena su depresijos diagnoze. Dėl pripažinto dalinio nedarbingumo ir silpnos savijautos jis gali dirbti tik dalį dienos. Su „SOPA“ pagalba Gintas įsidarbino „McDonald‘s“ restorane salės prižiūrėtoju kelioms valandoms per dieną pasirinktu grafiku.
„Eidamas į darbą aš labai bijojau, nes buvau įsitikinęs, kad neišdirbsiu, kad nugalės fizinis nuovargis. Bet pradėjau dirbti ir stipriai nustebau, kad laikas prabėgo, o nesu išsekęs. Apsidžiaugiau, pradėjau kurti planus ateičiai, nes pagaliau galiu dirbti. Jau kitas dienas ateidavau su ramybe ir taip jaučiuos iki dabar. Kiekvieną rytą, kai atsikeliu, man paskambina mama ir paklausia, kaip šiandien jaučiuosi. Ir, žinote, jau visą mėnesį atsakau, kad gerai,“
– džiaugiasi Gintas.
Vitalijus
Kaunietis Vitalijus septynerius metus lanko negalią turinčių asmenų centrą “Korys”. Čia vaikinas susirado draugų, yra savosios grupelės seniūnas, grupės vadovo dešinioji ranka – mėgsta padėti didesnę negalią turintiems lankytojams. Vitalijus turi nemažai pomėgių: kompiuteriai, keramika, o ypač – mokymasis šeimininkauti.
Per „DUOday“ Vitalijus pabandė dirbti „McDonald‘s“ restorane salės prižiūrėtoju. Jis su džiaugsmu priėmė pasiūlymą įsidarbinti ir šiuo metu darbuojasi vieną dieną per savaitę. Vaikinas didžiuojasi savo darbu:
„Aš esu vienintelis dirbantis centro lankytojas!“
Vitalijaus sėkmė įsidarbinant suteikia pavyzdį ir pasitikėjimą savo jėgomis ir kitiems centro lankytojams.
Dovydas
Klaipėdietis Dovydas, kuris yra sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Klaipėdos viltis“ klientas, po ,,DUOday” projekto pradėjo dirbti ,,McDonald‘s” restorane Klaipėdoje. Pradžioje vaikinui buvo nedrąsu, bet per kelis mėnesius įsivažiavo į naują rolę. Vasarą jis padėjo tvarkyti restorano aplinką, o dabar Dovydui patiki ir sudėtingesnius darbus. Jis dirba dvi dienas per savaitę bei labai džiaugiasi, kad kolektyvas draugiškas ir gerai jį priima. Dovydas be galo didžiuojasi, kad gali dirbti, o svarbiausia – užsidirbti. Sutaupęs uždirbtų pinigų, jis nori įsigyti gerą kompiuterį.
Lukas
Psichosocialinę negalią turintis šiaulietis Lukas – Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuro klientas. Jis dalyvauja socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje programoje – mokosi, bendravimo, kompiuterinio raštingumo. Dvidešimties dviejų metų jaunuolis anksčiau kelis mėnesius bandė dirbti lentpjūvėje, bet tolesnės darbo paieškos buvo nesėkmingos.
Paragintas biuro specialistų, Lukas pirmą kartą sudalyvavo „DUOday“ iniciatyvoje.
,,Pirma reikia žinoti, ką tu sugebi”
– sakė jis ir labai džiaugėsi šia galimybe.
Apsilankęs „McDonald‘s“ restorane, Lukas gavo darbo pasiūlymą ir šiuo metu darbuojasi keturias valandas per dieną. Vaikinas nuo pat pradžių rodė iniciatyvą, susitvarkė sveikatos pažymą bei kitus reikalingus dokumentus. Lukas džiaugiasi, kad darbas jam suteikia galimybę „nebūti visą dieną tik namuose“.